Nasza Loteria

Nowe oferty pracy w Oświęcimiu? Sprawdź gdzie szukać

Materiał informacyjny GoWork.pl
Oświęcim to miasto z perspektywami. Nie brak tu dużych zakładów pracy i pracodawców, którzy na dłużej związali się z tym miastem – nie powinno więc dziwić niskie bezrobocie oraz duża liczba ofert pracy. Zarejestrowana stopa bezrobocia w Oświęcimiu wynosi zaledwie 5,7%, co stanowi wynik zbliżony do ogólnopolskiej średniej, z liczba profesji notowanych na listach zawodów deficytowych stale rośnie.

Jak wygląda rynek pracy w Oświęcimiu i czego mogą się po nim spodziewać kandydaci? Na jakie warunki zatrudnienia można tutaj liczyć? W jakich zawodach najbardziej opłaca się pracować? Gdzie najszybciej znajdziesz zatrudnienie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Jak wygląda rynek pracy w Oświęcimiu?

Oświęcim położony jest w województwie małopolskim, a więc regionie zaliczanym do tych, w których wynagrodzenia są dość wysokie – i rzeczywiście, na zarobki nie można tu narzekać. Średnie wynagrodzenie w Oświęcimiu w 2023 roku wynosi nieco ponad 7 000 złotych brutto miesięcznie.

Bardzo szybko rozwijają się tu następujące sektory: naukowa, technologiczna, telekomunikacyjna i informatyczna. Zarobki w tych branżach wzrosły w 2022 roku średnio o 30%, co znacznie przewyższa inflację. Jak natomiast pokazują trendy w roku 2023, wynagrodzenia specjalistów z powyższych dziedzin stale rosną.

Jeśli natomiast chodzi o bezrobocie, to w Małopolsce jest ono stosunkowo niskie. Stopa bezrobocia w lipcu 2022 wynosiła 4,1% i była niższa od wynoszącej 4,9% średniej dla całego kraju. W samym Oświęcimiu jednak, stopa bezrobocia w 2023 roku wynosi 5,7%, co przewyższa krajową średnią.

Sam Oświęcim jest czwartym co do wielkości miastem w regionie. Dodajmy, że jest również miastem, które się bardzo prężnie rozwija i stale szuka pracowników. Można zatem z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że praca w Oświęcimiu jest łatwo osiągalna i każdy, kto jej szuka, na pewno ją znajdzie.

Praca na pełen etat w Oświęcimiu. W tych zawodach jest największy deficyt pracowników

Przeglądając oferty pracy w Oświęcimiu na GoWork
nietrudno dostrzec, że niektóre branże rozpoczynają rekrutację dużo częściej niż inne. Wiąże się to z nierównomiernym zapotrzebowaniem na siłę roboczą, ale też i nierównomierną podażą pracowników szukających zatrudnienia. Warto w tym miejscu dodać, że lista zawodów deficytowych stale rośnie, więc z miesiąca na miesiąc łatwiej będzie podjąć stabilne zatrudnienie w wymarzonej branży. W jakich sektorach umowa o pracę czeka na kandydatów od zaraz?

Branża budowlana
Barometr zawodów pokazuje, że jest duży deficyt pracowników budowlanych w powiecie oświęcimskim. Poszukiwani są pracownicy do montażu dociepleń i izolacji, cieśle, stolarze, betoniarze, dekarze, murarze, tynkarze, operatorzy sprzętu budowlanego, a także inżynierowie i brygadziści. Nie brak też ofert dla pracowników niewykwalifikowanych. Na nich czekają proste prace fizyczne.

Pracując można zarobić całkiem godziwe pieniądze. Pracownicy niskiego i średniego szczebla zarabiają od 3 600 złotych brutto, do nawet 8 000 złotych brutto miesięcznie. Z kolei inżynierowie i brygadziści mogą liczyć na dużo wyższe zarobki, nierzadko liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.

Edukacja (nauczyciele)
Z roku na rok mówi się o coraz mniejszym naborze nauczycieli do szkół, licznych wakatach i konieczności pracy na półtora etatu – w Oświęcimiu także powoli staje się to normą. Coraz bardziej brakuje nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu.

Dyrektorzy szkół alarmują również, że brakuje nauczycieli do oddziałów integracyjnych oraz nauczycieli do szkół specjalnych. Na tym tle „zwykłe” szkoły i przedszkola nie wypadają najgorzej, aczkolwiek tu też zauważalne jest starzenie się kadry. Niewykluczone zatem, że w kolejnych latach wakatów w szkolnictwie będzie jeszcze więcej.

Medycyna
Pandemia była prawdziwym okresem próby dla branży medycznej i niestety nie zakończyła się sukcesem. Wyraźnie obnażyła wszystkie niedociągnięcia i braki kadrowe, a Oświęcim nie jest w tym osamotniony. Choć od pandemii minęło już sporo czasu, to zawody medyczne nadal figurują wysoko na listach zawodów deficytowych.

Z podobnymi problemami borykają się szpitale i placówki medyczne w całej Polsce. Oferty pracy dla lekarzy, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych płyną zarówno z placówek publicznych, jak i prywatnych. W grę niemal zawsze wchodzi praca na pełen etat. Pracy nie brakuje także dla psychologów i psychoterapeutów.

W tej branży bardzo mocno liczy się wykształcenie, bez którego nie da się wejść do zawodu. Po ukończeniu studiów natomiast (i odbyciu stażu) można liczyć na godziwe zarobki, zwłaszcza w sektorze prywatnym.

Sektor finansowy (księgowi)
Oferty pracy w Oświęcimiu dla samodzielnych księgowych i pracowników księgowości także pojawiają się dosyć licznie. Trzeba jednak podkreślić, że w grę wchodzi tu także praca dodatkowa, zwłaszcza dla fakturzystów, a także dla studentów, którzy szukają sposobu na podreperowanie swojego budżetu i mają odpowiednie do tej pracy kompetencje.

Samodzielni księgowi mogą liczyć na bardzo wysokie wynagrodzenia. Osoby pracujące w biurze księgowym otrzymają nieco niższe pensje, choć zależnie od biura, nadal będziemy mogli mówić o wysokich zarobkach.

Chcesz dobrze zarabiać w Oświęcimiu? Te zawody dają na to szansę
Praca w Oświęcimiu od zaraz i to za naprawdę duże pieniądze? Są zawody, w których takie propozycje nie są niczym szokującym. W większości wypadków jednak wymagane jest nie tylko wykształcenie, ale też stosownie doświadczenie. Niezbędne mogą się okazać również określone uprawnienia, ale wszystko zależy od docelowego sektora. Praca – Oświęcim. W jakich sektorach będzie ona najbardziej opłacalna?

  • Programista, analityk, tester, administrator baz danych i sieci – czyli mówiąc zbiorczo: informatyk.
    Branża telekomunikacyjna i informacyjna jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Co więcej, w tym sektorze bardzo popularna jest praca zdalna, tak ochoczo poszukiwana przez kandydatów. Oznacza to, że można zarabiać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, nie wychodząc nawet z domu.

    W branży telekomunikacyjnej doświadczenie i umiejętności cenione są nawet wyżej niż samo wykształcenie, aczkolwiek ono też jest brane pod uwagę. Z uwagi na ogromne deficyty, ofert w branży nie brakuje, a pracodawcy coraz częściej oferują kandydatom kompleksowe szkolenia i stypendia.

  • Biochemik, biolog, technolog, inżynier.
    W dobie rewolucji technologicznej nie jest niczym dziwnym, że tak bardzo poszukuje się pracowników kreatywnych, gotowych do tworzenia nowych, wizjonerskich rozwiązań, mających nieszablonowe podejście do napotykanych problemów. Wynagrodzenia dla naukowców przestały być powodem do śmiechu. Dziś to jedna z lepiej opłacanych gałęzi na rynku pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto