Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Przy Muzeum Auschwitz powstanie hostel dla odwiedzających Miejsce Pamięci i wolontariuszy. Pomysł wsparło ministerstwo [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wizualizacja nowego hostelu i Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz przy ul. Więźniów Oświęcimia
Wizualizacja nowego hostelu i Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz przy ul. Więźniów Oświęcimia Materiały prasowe Muzeum Auschwitz
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau może liczyć na wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 21,5 mln zł na budowę hostelu dla uczestników projektów edukacyjnych i wolontariuszy pomagających w działalności placówki. Drugą część potrzebnej kwoty Muzeum Auschwitz zdobyło od prywatnego darczyńcy. Hostel powstanie przy budowanym już Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz przy ul. Więźniów Oświęcimia.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wsparcie Ministerstwa Kultury dla Muzeum Auschwitz

Budowa hostelu i reszty związanej z nim infrastruktury stanie się możliwa dzięki promesie Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu wysokości niemal 21,5 miliona złotych. Powstanie on w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego już obecnie nowego Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz przy ul. Więźniów Oświęcimia.

Inwestycja, jak podkreśla dyrektor placówki Piotr M.A. Cywiński, służyć będzie przede wszystkim edukacji oraz rozwojowi wolontariatu.

– Analizy wskazują, iż głównym hamulcem w rozwoju kilkudniowych sesji edukacyjnych w Miejscu Pamięci jest kwestia dostępności taniego zakwaterowania uczestników w najbliższym sąsiedztwie. Podobne ograniczenia wpływają także negatywnie na rozwój wolontariatu, bowiem dla wielu studentów gotowych poświęcić część własnych wakacji, by wspomagać naszą misję, ceny hotelowe były wielokrotnie barierą nie do pokonania

– powiedział dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński, dodając, jak istotna w tym przypadku była decyzja wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego o zapewnieniu środków.

W ciągu roku Muzeum Auschwitz przygotowuje szereg kilkudniowych projektów edukacyjnych. Baza noclegowa pozwoli na znaczące obniżenie kosztów organizacji takich programów oraz uczestnictwa w nich, a co za tym idzie zapewni większą dostępność programów edukacyjnych dla szerszego grona odbiorców.

– Utworzona baza noclegowa, zapewni osobom biorącym udział w dłuższych pobytach studyjnych, seminarzystom, słuchaczom studiów podyplomowych oraz uczestnikom konferencji, możliwość zmniejszenia kosztów uczestnictwa w organizowanych przez nas programach edukacyjnych

– powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Hostel zapewni także miejsca noclegowe dla kilkuset wolontariuszy i praktykantów Miejsca Pamięci.

– Wszyscy wierzymy, że do końca 2023 r. trudna sytuacja pandemiczna zostanie opanowana i frekwencja zacznie wracać do normy. Dzięki rozpoczynającemu się projektowi będziemy przygotowani do tych wyzwań nie tylko od strony merytorycznej, ale i infrastrukturalnej – dodał Kacorzyk.

Muzeum zdobyło pomoc darczyńców prywatnych

Wcześniej 5 milionów dolarów na realizację tego projektu przekazał Ronald S. Lauder, przewodniczący zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation i prezes Światowego Kongresu Żydów, który od dawna jest darczyńcą i wspiera misję Miejsca Pamięci.

– Jedynym sposobem, w jaki możemy zapobiec kolejnemu Szoa, jest edukacja oraz sprawienie, by jak najwięcej ludzi stało się świadkami tego strasznego miejsca, w którym rozegrały się najgorsze okrucieństwa znane ludzkości

– powiedział Ronald S. Lauder.

Pół miliona dolarów przekazał Joel Citron oraz jego żona Ulrika, będący już wcześniej darczyńcami Miejsca Pamięci w zakresie prac konserwatorskich. Joel Citron, wiceprzewodniczący zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation powiedział: – Czynimy to po to, by głośno i z honorem mówić o tych co odeszli i o tych, którzy ocaleli. Czynimy to po to, by mówić o tym jasno dzisiaj i w przyszłości. Czynimy to po to, by stanowczo przeciwstawić się antysemityzmowi i fanatyzmowi.

- Na połowę 2021 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór generalnego wykonawcy

– powiedziała kierująca projektem Katarzyna Oboza-Ziarko.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 r.

Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz

Na terenie dawnej bazy PKS w Oświęcimiu przy ul. Więźniów Oświęcimia trwają już prace przy budowie nowego Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz. Powstaje m.in. przejście podziemne prowadzące z centrum na tereny Miejsca Pamięci.

Przewidziany jest także duży parking. Projekt obejmuje także modernizację muzealnej sali kinowej. Całość prac powinna zakończyć się w połowie 2023 r.

Samo centrum zostanie utworzone w historycznych budynkach Schlachthaus i Molkerei związanych z historią niemieckiego obozu Auschwitz, które tym samym staną się dostępne dla odwiedzających.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto