Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Przyszłe Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej z lotu ptaka z nowym logo [ZDJĘCIA, WIDEO]

Monika Pawłowska
Monika Pawłowska
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, będzie mieć swoją siedzibę w zabytkowym budynku, tzw. Lagerhausie, Prace idą pełną parą, a logo już jest.
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, będzie mieć swoją siedzibę w zabytkowym budynku, tzw. Lagerhausie, Prace idą pełną parą, a logo już jest. MPMZO
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, będzie mieć swoją siedzibę w zabytkowym budynku, tzw. Lagerhausie, zlokalizowanym ok. 200 metrów od byłego, niemieckiego obozu Auschwitz przy ul. Kolbego. Trwają prace modernizacyjne związane z dostosowaniem budynku do potrzeb przyszłego muzeum. Z lotu ptaka, widać to najlepiej. Z bliska widać również logo. Zobacz koniecznie. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Przeprowadzka z tymczasowej siedziby Muzeum Pamięci do własnej w 2022 roku

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (w organizacji) to samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest Powiat Oświęcimski, a organem współprowadzącym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozpoczęło działalność w czerwcu 2018 roku. Od tego czasu zajmuje kilka pomieszczeń w budynku starostwa przy ul. Wyspiańskiego.

Rolą nowej placówki, jest upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej niosących pomoc więźniom niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

- Głównym celem placówki jest stworzenie nowoczesnego centrum gromadzenia i opracowywania materiałów dokumentujących ludzkie losy w kontekście historycznym

– mówi Dorota Mleczko, dyrektor Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

1 kwietnia 2001 roku minął rok od podpisania z firmą Arco System umowy na przebudowę budynku tzw. Lagerhausu w Oświęcimiu. Po 12 miesiącach budynek oraz przestrzeń wokół niego coraz bardziej nabierają docelowych kształtów.

Postęp prac w siedzibie muzeum widać również z lotu ptaka.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej z nowym znakiem graficznym

Kwiat niezapominajki na stylizowanej łodydze i napis „Nie zapomnimy”.To elementy nowego symbolu Muzeum Pamięci. 15 maja muzeum obchodziło Dzień Polskiej Niezapominajki.
Kwiat ten ma wiele znaczeń w różnych kulturach. W Polsce, zgodnie z nazwą, m.in. symbolizuje pamięć o ludziach oraz ważnych wydarzeniach. Stąd też obecność niezapominajki w zaprojektowanym dla muzeum znaku graficznym.

- Kształt łodygi nawiązuje do słupów ogrodzeniowych obozu koncentracyjnego z drutem kolczastym

– wyjaśnia Piotr Tarczyński, specjalista do spraw promocji. - Święto niezapominajki ma zachęcać do promowania walorów przyrody i przypominać o ochronie środowiska. Jednocześnie nasza, stanowi symboliczne przypomnienie o konieczności ocalenia od zapomnienia ludzi i ważnych wydarzeń – dodaje.

Podstawowym celem Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej jest prowadzenie działań związanych z upamiętnieniem mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom KL Auschwitz.

Jednym z przykładów takich ludzi jest rodzina Dusików: Julian, Katarzyna, Wanda – mieszkająca podczas wojny w Łękach-Zasolu.

- Dusikowie byli tam właścicielami sklepu i gospody

– mówi Piotr Tarczyński. - Działali w ruchu oporu. Byli też zaangażowani w pomoc więźniom niemieckiego KL Auschwitz, dostarczali im żywność i lekarstwa, ukrywali też uciekinierów z obozu. Konsekwencją tej działalności było aresztowanie w 1944 r. przez gestapo Wandy i Juliana. Wandzie udało się przeżyć wojnę, Julian zginął w KL Mauthausen. Dziś przy domu, w którym Dusikowie mieszkali podczas wojny rośnie mnóstwo niezapominajek – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto