MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Oświęcim. Zapomniana historia". Film dokumentalny o mieście przed wojną, przenikaniu się społeczności Polaków i Żydów. Premiera wkrótce

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Powstał nowy film dokumentalny o zapomnianej historii przedwojennego Oświęcimia
Powstał nowy film dokumentalny o zapomnianej historii przedwojennego Oświęcimia Materiały prasowe o filmie
Powstał nowy film dokumentalny o przedwojennym Oświęcimiu. Jest opowieścią m.in. o przenikaniu się życia i kultur społeczności Polaków i Żydów. Nosi tytuł "Oświęcim. Zapomniana historia". Premiera odbędzie się 8 czerwca w Oświęcimskim Centrum Kultury.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowy film o przedwojennym Oświęcimiu

Głównym bohaterem filmu w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Joanny Zając jest Szymon Kluger, zwany „ostatnim oświęcimskim Żydem”.

- Jednym z podstawowych celów i zarazem elementów przekazu filmu jest pokazanie Oświęcimia, zwłaszcza jego bogatej historii, od „strony życia”, a nie w cieniu KL Auschwitz-Birkenau - mówią autorzy dokumentu.

Okazją ku temu jest właśnie postać Klugera, który ocalał z Zagłady. Nie dzielił się z nikim swoimi wspomnieniami i dramatycznymi doświadczeniami, choć darzył zaufaniem kilku ze swoich polskich sąsiadów.

Rodzina Klugerów mieszkała w Oświęcimiu przed wojną. Szymon urodził się19 stycznia 1925 roku w Oświęcimiu. Z dziewięciorga dzieci tylko troje przeżyło Holokaust, w tym Szymon, brat Mojżesz i siostra Bronia. Szymon Kluger był więźniem niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Po zakończeniu wojny na krótki czas wrócił do rodzinnego miasta. W 1946 roku wyemigrował do Szwecji, a jego rodzeństwo do Stanów Zjednoczonych. W 1962 roku, mimo protestów rodziny, powrócił do Oświęcimia i zamieszkał na parterze rodzinnego domu.

Po śmierci 26 maja 2000 roku został pochowany na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu. Był ostatnim Żydem mieszkającym w mieście, w którym przed wojną Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców.

Początki ich obecności w Oświęcimiu sięgają I połowy XVI wieku. W 1666 roku Żydzi mieli w mieście 20 budynków. W 1765 roku mieszkało tutaj 133 Żydów. Liczba ta rosła, w 1910 roku było ich 3000, w 1921 - 4950, tj. 40 proc. ogółu ludności Oświęcimia, a przed wybuchem II wojny światowej ok. 7000. Większość zginęła w niemieckich obozach, głównie KL Auschwitz.

Z tych, którzy przeżyli nieliczni wrócili do Oświęcimia. W 1946 roku żyło w mieście 186 Żydów, którzy z czasem ponownie wyjeżdżali.

Premiera w Oświęcimskim Centrum Kultury

Premierowy pokaz filmu "Oświęcim. Zapomniana historia" odbędzie się 8 czerwca 2024 roku o godzinie 17 w Oświęcimskim Centrum Kultury. - Bezpłatne zaproszenia są do odbioru w Informacji OCK - podkreśla Adam Kuta z OCK.

Udział przy produkcji filmu mieli m.in. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. ks. St. Konarskiego poprowadzą narrację tego filmowego dokumentu, a także Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum Oszpicin, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Zakład Salezjański w Oświęcimiu.

Zarówno w częściach dokumentalnych, jak i fabularyzowanych filmu, wystąpili mieszkańcy Oświęcimia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto