Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcimska biblioteka pozyskała fundusze na nowe działania

mat. organizatora
mat. organizatora
Końcem stycznia opublikowano wyniki naborów wniosków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Promocja literatury i czytelnictwa na rok 2014. Złożonych zostało 437 wniosków z całej Polski z czego tylko 35 otrzymało dofinansowanie. Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu aplikowała o dotację na dwa projekty - oba zostały zaakceptowane i otrzymają dotację.

Pierwszy z projektów, "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Aktywizacja czytelnicza osób z dysfunkcją wzroku", ma na celu wspierać niewidomych i niedowidzących w przełamywaniu obaw i lęków związanych z integracją ze środowiskiem. Projekt ma również pomóc w korzystaniu z bogatej oferty Biblioteki, wprowadzając w świat nowoczesnych technologii i nowych mediów. Warunki, jakie stworzył gmach nowej biblioteki, umożliwiają realizację projektu zarówno bez barier architektonicznych jak i mentalnych. Cytat z "Małego Księcia - "Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu", najlepiej oddaje ideę projektu służącego upowszechnianiu czytelnictwa wśród osób z dysfunkcjami wzroku. Projekt łączy w sobie kilka elementów: aktywizację czytelniczą niewidomych i niedowidzących, upowszechnianie wiedzy o problemach niewidomych w środowisku i prezentowanie ich prawdziwych możliwości. Nie bez znaczenia pozostają walory spotkań integracyjnych umożliwiających przeżycie wspólnej przygody, a wszystko to w oparciu o wartościową literaturę i innowacyjne metody pracy i narzędzia.

Projekt będzie obejmował: naukę obsługi nowoczesnego sprzętu umożliwiającego bezwzrokowe czytanie ; zajęcia z biblioterapii pozwalające poprzez relaksację na odreagowanie wewnętrznych napięć, niepowodzeń i frustracji ; integracyjne zajęcia arteterapii wraz z przygotowaniem przedstawienia teatralnego, gdzie celem tych warsztatów będzie poznawanie niekonwencjonalnych, opartych na ruchu i akcji środków wyrazu teatralnego i użycie ich w zespołowym działaniu ; bajkoterapię, czyli zajęcia literackie z wyokrzystaniem jednej z lepszych metod redukujących u dzieci wszelkiego rodzaju lęki i problemy poprzez zabawę literaturą. W ramach projektu nagrany zostanie również audioprzewodnik po Bibliotece, prezentujący zarówno budynek biblioteki jak i jej ofertę.

Drugi projekt dotyczy organizacji 21. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego – naszego słynnego Koziołka. W jego ramach będziemy chcieli zaprosić oświęcimskie szkoły do jeszcze ściślejszej, niż do tej pory współpracy. Prowadzone będą warsztaty i spotkania będące metaforyczną podróżą przez nagrodzone „Koziołkiem” książki. Rezultatem projektu, oczywiście oprócz wyłonienia spośród nadesłanych pozycji najlepszej książki dla dzieci 2013 roku, będzie stworzenie gry planszowej, bazującej na wiedzy o samej nagrodzie, jej patronie
i bohaterach nagrodzonych publikacji. Zaprosimy również uczniów szkół podstawowych na nowe, multimedialne lekcje biblioteczne, a także, jak co roku w październiku – na Święto Książki Dziecięcej i Galę wreczenia nagrody.

Zapraszamy do udziału w zajęciach i szkoleniach, informacji udziela Dział Promocji i Centrum Literatury Dziecięcej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto