Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat oświęcimski. Kwesty przed cmentarzami w Kętach i Zatorze na ratowanie zabytków. W Oświęcimiu w tym roku nie będzie zbiórki [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W kwestach w Zatorze biorą udział działacze społeczni, samorządowcy, harcerze, dyrektorzy placówek i szkół
W kwestach w Zatorze biorą udział działacze społeczni, samorządowcy, harcerze, dyrektorzy placówek i szkół Archiwum Rada Społeczna Odnowy Zatorskich Zabytków
W najbliższych dniach w związku z dniem Wszystkich Świętych przed cmentarzami w powiecie oświęcimskim odbędą się kwesty na ratowanie zabytków. Społecznicy, samorządowcy i miłośnicy historii będą zbierać datki w Kętach i Zatorze. Nie będzie w tym roku natomiast zbiórki w Oświęcimiu.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kwesta w Kętach w niedzielę i poniedziałek

Towarzystwo Miłośników Kęt w tym roku postanowiło prowadzić kwestę przy cmentarzu komunalnym przez dwa dni - niedzielę, 31 października i poniedziałek, 1 listopada.

- Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane na restaurowanie zabytkowych nagrobków

- podkreśla Tadeusz Dryja z TMK.

Wraz z członkami TMK kwestować będą harcerze, uczniowie klas mundurowych, dzieci i młodzież ze Sfory Zielonego Doktora oraz sympatycy akcji.

Tegoroczna kwesta w Zatorze będzie już 18

Rada Społeczna Odnowy Zatorskich Zabytków wraz z Towarzystwem Miłośników Ziemi Zatorskiej organizują kwestę z okazji Wszystkich Świętych już po raz 18. Odbędzie się 1 listopada od godz. 9.30 do 16.

- W zbiórce wezmą udział 32 osoby, w tym działacze społeczni, harcerze, radni, pracownicy urzędu, dyrektorzy placówek i szkół

- zapowiada Wiesław Susek, przedstawiciel Rady Społecznej Odnowy Zatorskich Zabytków.

Dzięki pieniądzom zebranym podczas dotychczasowych kwest na cmentarzu w Zatorze odnowiono 22 zabytkowe nagrobki w większości z XIX wieku, ale renowacji doczekały się także inne zabytki na terenie gminy, w tym pomnik św. Rocha. Wartość wszystkich wykonanych dotąd prac z pieniędzy zebranych podczas kwest i dotacji uzyskanych w ramach projektów samorządu województwa małopolskiego sięga prawie 600 tys. zł.

W Oświęcimiu w tym roku kwesty nie będzie

Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej podjął decyzję o odwołaniu w tym roku kwesty na rzecz zabytkowych nagrobków w dzień Wszystkich Świętych - 1 listopada przed bramą cmentarza parafialnego w Oświęcimiu, tłumacząc to znacznym w ostatnich dniach zwiększeniem zakażeń w Polsce koronawirusem.

- Niestety już drugi rok z rzędu w jesieni obserwowane nasilenie pandemii nie pozwala nam przeprowadzić zbiórki publicznej w sposób zapewniający całkowite bezpieczeństwo dla wszystkich kwestujących oraz ofiarodawców - sympatyków naszej wieloletniej akcji

- zaznacza Grzegorz Mądrzycki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Zabytków i Historii Ziemi Oświęcimskiej.

Przypomina, że w 2018 r. dochód z kwesty prawie 14,8 tys. zł przeznaczony został na trwający od ub. roku remont zabytkowej części muru cmentarnego wraz z bramą.

- Obecnie dysponujemy jeszcze środkami pochodzącymi z kwesty przeprowadzonej w 2019 r. z przeznaczeniem na renowację indywidualnych zabytkowych nagrobków tego cmentarza i prace te będą realizowane wiosną 2022 r.

- dodaje Grzegorz Mądrzycki.

Przy okazji zachęca wszystkich sympatyków akcji do wsparcia w tym roku zbiórki na kontynuację prac związanych z remontem muru cmentarza prowadzonej 1 listopada przez Parafię pw. Wniebowzięcia NMP. Datki będzie można składać do puszki na stoliku przy kaplicy cmentarnej.

- Należy pamiętać, że remont muru i bramy cmentarza parafialnego to zadanie kilkuetapowe i wymagające znacznych nakładów finansowych przekraczających możliwości samej parafii. Dlatego gorąco zachęcamy do wsparcia tej zbiórki i namawiamy do szczepień przeciwko COVID-19, abyśmy w przyszłym roku mogli w pełni bezpieczny sposób przeprowadzić kwestę na ratowanie pięknej zabytkowej architektury indywidualnych nagrobków na oświęcimskiej nekropolii parafialnej

- dodaje Grzegorz Mądrzycki.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto