Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat oświęcimski. Wszystkie gminy przystąpiły do zakupu węgla dla mieszkańców po preferencyjnych cenach

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wszystkie dziewięć gmin powiatu oświęcimskiego przystąpiło do zakupu węgla dla mieszkańców po preferencyjnych cenach
Wszystkie dziewięć gmin powiatu oświęcimskiego przystąpiło do zakupu węgla dla mieszkańców po preferencyjnych cenach Pexels / zdjęcie ilustracyjne
Wszystkie 10 gmin powiatu oświęcimskiego przystąpiło do zakupu węgla dla mieszkańców po preferencyjnych cenach. Na razie największe zainteresowanie taką możliwością jest wśród mieszkańców gminy Kęty. Tak wynika z przeprowadzonej wcześniej ankiety.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zgodnie z ustawą istnieje możliwość zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony opału w 2022 roku oraz 1,5 tony w 2023 roku po cenie nie wyższej niż 2000 zł. W związku zainteresowani muszą złożyć wniosek.

W Oświęcimiu ich przyjmowanie ruszyło 4 listopada i potrwa do 18 listopada w przypadku zakupu do końca 2022 roku. Ci, którzy chcą kupić węgiel w ten sposób w przyszłym roku będą musieli złożyć wniosek do 15 lutego.

Do 16 listopada, czyli na dwa dni przed końcem pierwszego terminu w samym Oświęcimiu złożonych zostało 79 wniosków. Z kolei w gminie wiejskiej Oświęcim pierwszy termin wygasa 23 listopada.

Jak dotąd, największe zainteresowanie nabyciem węgla po preferencyjnej cenie jest w gminie Kęty.

- Z przeprowadzonej wcześniej ankiety wynika, że chętnych jest około 400 osób - informują w kęckim Urzędzie Gminy.

Trudno jednak przewidzieć, ile faktycznie zostanie złożonych wniosków, bo to na ich podstawie będzie węgiel zamawiany, a potem sprzedawany.

Na 15 listopada wyznaczyły pierwszy termin składania wniosków urzędy w Brzeszczach i Chełmku. W tym drugim zgłoszonych zostało około 100 wniosków, ale ciągle jeszcze są przyjmowane.

- Jesteśmy na etapie negocjacji umowy z Polską Grupą Górniczą S.A., w której składach węglowych chcemy dokonać zakupu węgla z polskich kopalń - zaznacza chełmecki magistrat.

Kilkadziesiąt wniosków jak dotąd przyjęli urzędnicy w Zatorze, ale tutaj pierwszy termin ich przyjmowania mija 25 listopada. Tutaj już wiadomo, że węgiel będzie do odbioru w Firmie ADAMEX w Podolszu.

Wnioski od swoich mieszkańców przyjmują także w Urzędzie Gminy w Przeciszowie. Tutaj pierwszy termin to 18 listopada, ale później złożone wnioski także mają być rozpatrywane. W związku z tym jednak dostarczenie opału nastąpi w późniejszym terminie. Na wnioski czekają także urzędy gmin w Polance Wielkiej i Osieku.

Kto jest uprawniony do zakupu węgla po preferencyjnej cenie?

Według ustawy uprawnionymi do zakupu węgla po preferencyjnej cenie są gospodarstwa domowe, które spełniają warunki:

  • – wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022–2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej 1,5 t na dany okres,
  • – otrzymały dodatek węglowy lub pozytywnie rozpatrzono wniosek o wypłatę dodatku węglowego,
  • – w przypadku, gdy nie złożyły wniosku o wypłatę dodatku węglowego, dokonały zgłoszenia lub wpisania kotła na paliwo stałe jako głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków

Po zweryfikowaniu wniosku wnioskodawca otrzyma informację o wysokości należnej wpłaty za zamówiony rodzaj paliwa oraz termin jej opłacenia. Po stronie mieszkańca będą także koszty transportu ze składu do domu.

od 16 lat

Inflacja - los polskich rodzin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto