Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pranie pieniędzy w mafii vatowskiej. Firmy "Słupy", fikcyjne transakcje 12-osobowej szajki działającej w trzech krajach

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Materiały zabezpieczone podczas śledztwa w sprawie firm "słupów" i fikcyjnych transakcji
Materiały zabezpieczone podczas śledztwa w sprawie firm "słupów" i fikcyjnych transakcji KWP w Krakowie
Karuzela vatowska zakończyła się w sądzie, do którego akt oskarżenia skierowali małopolscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą. Prowadzili oni śledztwo dotyczące prania pieniędzy, tropili przestępców, którzy zakładali firmy "słupy" i angażowali je w fikcyjne transakcje. W sprawie zostało zatrzymanych 12 osób. Podejrzani usłyszeli zarzuty prania brudnych pieniędzy, poświadczania nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz używania tych dokumentów, wystawiania faktur w sposób nierzetelny. Zatrzymanej szajce grozi do 10 lat więzienia.

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z funkcjonariuszami Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie prowadzili śledztwo dotyczące mafii vatowskiej pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Sprawa się ciągnęła. Śledczy przez wiele miesięcy skrupulatnie gromadzili materiał dowodowy, a to w końcu pozwoliło na zdemaskowanie wszystkich osób zaangażowanych w nielegalny proceder i przedstawienie im zarzutów. W trakcie dochodzenia śledczy ustalili, że 12-osobowa szajka działała w 2017 r.

Jak działała szajka vatowska?

- Członkowie tej szajki zakładali podmioty gospodarcze na terenie Polski, Czech i Słowacji na tzw. „słupy”. Następnie firmy te uczestniczyły w łańcuchu wewnątrzwspólnotowego obrotu towarem w postaci artykułów spożywczych. Dzięki ścisłej współpracy tych biznesów, fikcyjnym transakcjom i fabrykowanej na potrzeby przestępstwa dokumentacji, następowało wyłudzenie podatku VAT, który w rzeczywistości nigdy nie został zapłacony. Firmy, zarejestrowane na podstawione osoby, bardzo szybko znikały z rynku, zaś w ich miejsce powstawały nowe, funkcjonujące w ten sam sposób. W śledztwie zostało zatrzymanych 12 osób w wieku 27-51 lat. Są to mieszkańcy woj. małopolskiego, wielkopolskiego, pomorskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego - informuje podkom. Barbara Szczerba z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Jak wskazują policjanci wśród podejrzanych znaleźli się figuranci, na których rejestrowane były podmioty gospodarcze, osoby odpowiedzialne za ich werbowanie, fałszerze dokumentacji finansowej, a także osoby, które uczyniły z popełniania przestępstw stałe źródło dochodu.

Przeszukania i zabezpieczenie majątku

Policjanci z Małopolski przeprowadzili prawie 100 przeszukań zarówno w miejscach zamieszkania podejrzanych, jak i w miejscach zarejestrowanych i prowadzonych działalności gospodarczych. Zabezpieczony został sprzęt elektroniczny i dokumentację wskazującą na prowadzenie przestępczej działalności.

W toku prowadzonego śledztwa Prokuratury Regionalnej w Krakowie zabezpieczyła na majątku podejrzanych około 200 tys zł. Ponadto policjanci ujawnili i zabezpieczyli stal składowaną w jednym z magazynów o wartości blisko 1 mln zł, która w drodze licytacji została sprzedana przez organy skarbowe. Wobec 8 podejrzanych sąd, na wniosek prokuratury, zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a w późniejszym okresie zakaz opuszczania kraju, dozór policji. Postępowanie zostało zakończone 14 listopada 2023 roku skierowaniem przez Prokuratora Prokuratury Regionalnej aktu oskarżenia przeciwko dwunastu podejrzanym, którzy łącznie usłyszeli 24 zarzuty. Za popełnione przestępstwa grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto