Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program powiatu oświęcimskiego wsparcia finansowego par do procedury in vitro. Rocznie ma nim być objętych 10 par - mieszkańców powiatu

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Rada Powiatu w Oświęcimiu przyjęła uchwałę dotyczącą przygotowania programu dofinansowania in vitro, której inicjatorem był wicestarosta Paweł Kobielusz (drugi od prawej)
Rada Powiatu w Oświęcimiu przyjęła uchwałę dotyczącą przygotowania programu dofinansowania in vitro, której inicjatorem był wicestarosta Paweł Kobielusz (drugi od prawej) Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu / Rafał Lorek
Z myślą o parach, które z przyczyn medycznych nie mogą mieć dzieci, w powiecie oświęcimskim zostanie przygotowany program, w ramach którego będą one mogły skorzystać z dofinansowania leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro. Rocznie ma objąć 10 par - mieszkańców powiatu oświęcimskiego.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Będą konsultacje społeczne i z gminami powiatu oświęcimskiego

Podczas ostatniej, kwietniowej sesji Rada Powiatu w Oświęcimiu przyjęła uchwałę dotyczącą przygotowania projektu programu polityki zdrowotnej "Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro dla mieszkańców powiatu oświęcimskiego”.

- Inicjatywa dotycząca finansowania procedury in vitro przez samorząd powiatowy wzięła się z bardzo prostej przyczyny – tego, że nie jest refundowana przez polskie państwo. Tymczasem wiele par, które chciałyby skorzystać z tej metody, nie stać na to - tłumaczy Paweł Kobielusz, wicestarosta oświęcimski, inicjator uchwały.

Jak dodaje, uchwała na tym etapie ma charakter intencyjny i stanowi początek procedury przewidującej konsultacje społeczne, w tym z poszczególnymi samorządami w powiecie. Kolejnym krokiem będzie opracowanie szczegółowych zapisów.

- Program zacznie obowiązywać od stycznia 2024 r. Rocznie zostanie nim objętych 10 par. Na każdą parę dofinansowanie wyniesie 10 tys. zł - przybliża wicestarosta Paweł Kobielusz.

Za przyjęciem uchwały było 16 spośród 27 radnych powiatu. Dwóch było przeciw, siedmiu się wstrzymało, jeden nie oddał głosu, a jeden był nieobecny.

Radni PiS chcieli rozszerzenia programu

Radny z klubu PiS Adam Bilski, który był jednym z dwóch głosujących przeciw uchwale, zaproponował rozszerzenie programu o wsparcie innych metod leczenia niepłodności, ale jego propozycja nie znalazła wystarczającego poparcia.

- Nie byliśmy przeciwko, ale chcieliśmy, aby na wsparcie mogły liczyć również pary starające się o dzieci innymi metodami niż in vitro - podkreśla Władysław Zaliński, drugi z radnych, który ostatecznie także oddał głos na "nie".

Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka nawet 15-20 proc. par znajdujących się w wieku prokreacyjnym, tj. ok. 1,5 mln.

Uczelnia w Oświęcimiu powiększyła się o trzeci gmach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto