Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stypendium naukowe w Londynie dla rektora PWSZ w Oświęcimiu.

bok
Zbiory PWSZ w Oświęcimiu
Rektor PWSZ w Oświęcimiu będzie prowadził badania w Londynie nad zagadnieniem istoty zbrodni czasów wojny.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu prof. zw. dr hab. Witold Stankowski otrzymał prestiżowe stypendium Fundacji Lanckorońskich z Brzezia. Jako jeden z dwóch profesorów tytularnych otrzymał stypendium na badania w Wielkiej Brytanii. Stypendium corocznie rozdziela Komisja Konkursowa przy Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. W skład komisji konkursowej wchodzą także przedstawiciele pięciu uniwersytetów: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Profesor Stankowski będzie prowadził badania naukowe nad zagadnieniem istoty zbrodni czasów wojny na konkretnych przykładach.
Stypendia są przyznawane przez Fundację Lanckorońskich i Fundację z Brzezia Lanckorońskich. Ich celem jest prowadzenie badań zagranicznych w Rzymie, Wiedniu, Londynie i wyjątkowo w innych ośrodkach naukowych w Europie. O stypendia mogą się ubiegać archeologowie śródziemnomorscy, historycy, historycy sztuki, filologowie klasyczni i historycy filozofii. Zakres tematyki poruszanej przez historyków, historyków sztuki i historyków filozofii nie powinien w zasadzie wykraczać poza rok 1939, w wyjątkowych przypadkach może sięgać roku 1989.
Pomysłodawczynią stypendium jest wybitna Polka hrabina Karolina Lanckorońska. Przez wiele lat była przewodniczącą Fundacji i finansowała wydawnictwo prac naukowych, poświęconych historii i kulturze Polski. Fundowała stypendia naukowe dla osób, które pracowały w Rzymie, Londynie, Wiedniu. Hrabina Karolina Lanckorońska zorganizowała opracowanie polskich archiwów za granicą oraz wydawanie dokumentów z tych archiwów. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Lanckorońskich uratowano Bibliotekę Polską w Paryżu wraz z unikatowym archiwum, wielką kolekcją dzieł sztuki i pamiątek, które świadczą o życiu polskich emigrantów we Francji w XIX i XX wieku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto