Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złote algi są już w Wiśle. Ekolodzy alarmują: Może dojść do podobnej katastrofy jak na Odrze latem ub. roku

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Rejon śluzy w Dworach był jednym ze stanowisk, gdzie pobrano próbki na sprawdzenie obecności złotych alg w Wiśle
Rejon śluzy w Dworach był jednym ze stanowisk, gdzie pobrano próbki na sprawdzenie obecności złotych alg w Wiśle Archiwum Gazety Krakowskiej / Bogusław Kwiecień
Złote algi są już w Wiśle. Ich obecność wykryto m.in. w rejonie śluzy w Dworach k. Oświęcimia. Zieloni alarmują, że konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, bo może dojść do podobnej katastrofy ekologicznej jak na Odrze latem ub. roku.

Obecność złotych alg w Wiśle potwierdzają badania

Obecność złotych alg w Wiśle i połączonych z nią zbiornikach wodnych śląskiej kopalni, potwierdziły badania przeprowadzone przez prof. Iwonę Jasser z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzonych przy współpracy Greenpeace Polska i Towarzystwa na rzecz Ziemi. Na podobne wnioski wskazują raporty Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, do których udało się dotrzeć TnZ.

Pracownicy Wydział Biologii UW na przełomie września i października pobrali do przebadania próbki z pięciu stanowisk na Wiśle, m.in. w Dworach oraz jej dopływach, a także trzy próbki z Kanału Gliwickiego. Istnieje niebezpieczeństwo dalszego rozprzestrzeniania się złotych alg, co może doprowadzić do katastrofy ekologicznej w sierpniu 2022 roku na Odrze. Gdy zakwitną, zaczynają być bardzo toksyczne dla wodnych organizmów.

- Badania wykazały, że rozwojowi złotych alg Prymnesium parvum sprzyjają nie tylko zrzuty słonych wód z kopalń, ale również niewłaściwie prowadzona gospodarka odpadami górniczymi - skałą płonną - podkreśla Robert Wawręty z Towarzystwa na rzecz Ziemi.

Oprócz Wisły wykryto jej bowiem w poddanym pseudorekultywacji skałą płonną zbiorniku wodnym KWK Pniówek, która doprowadziła do jego olbrzymiego zasolenia. Jeszcze na początku wakacji stanowił on siedlisko cennych gatunków ptaków, a obecnie jest już tylko wylęgarnią złotej algi w zlewni Górnej Wisły.

- Na tym jednak nie koniec. Utajnione wyniki badań WIOŚ w Katowicach, do których udało się nam dotrzeć pokazały, że oprócz przykopalnianych osadników słonych wód znajdujących się bezpośrednio na terenie zakładu górniczego, miejscem występowania złotych alg są również zbiorniki wód odciekowych z hałdy skały płonnej - dodaje Robert Wawręty.

Obie organizacje domagają się pilnego ograniczenia pozwoleń na zrzuty toksycznych ścieków i innych działań, które powstrzymają szkodliwy wpływ kopalń na dwie największe polskie rzeki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto