Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Oświęcimiu uczcili pamięć bohaterów, żołnierzy, nauczycieli i ofiar obozu Auschwitz. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W przededniu Wszystkich Świętych delegacja Szkolnego Koła TOnO-Pamięć o Auschwitz-Birkenau z prezesem oddziału oświęcimskiego TOnO-Pamięć o Auschwitz-Birkenau Markiem Księżarczykiem zapaliła znicze przed Ścianą Straceń
W przededniu Wszystkich Świętych delegacja Szkolnego Koła TOnO-Pamięć o Auschwitz-Birkenau z prezesem oddziału oświęcimskiego TOnO-Pamięć o Auschwitz-Birkenau Markiem Księżarczykiem zapaliła znicze przed Ścianą Straceń Zbiory Adam Cyry
W przededniu Wszystkich Świętych delegacje ze szkół w Oświęcimiu, placówek i instytucji uczciły pamięć lokalnych bohaterów, ludzi zasłużonych dla ziemi oświęcimskiej, nauczycieli i ofiar KL Auschwitz-Birkenau. Przed pomnikami, tablicami pamięci i na grobach na cmentarzach oraz na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady zapłonęły znicze.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Na cmentarzach w Oświęcimiu zapłonęły znicze na grobach nauczycieli i bohaterów

Znicze pojawiły się m.in. przy kwaterze, gdzie znajdują się symboliczne groby ofiar II wojny światowej i mieszkańców ziemi oświęcimskiej pomordowanych na Wschodzie, a także przed pomnikami żołnierzy poległych w obronie ojczyzny i walkach o niepodległość.

Znicze pod Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz

Znicze zapłonęły także na terenie Muzeum Auschwitz na dziedzińcu bloku nr 11 przy Ścianie Śmierci, gdzie rozstrzelanych zostało kilka tysięcy więźniów, głównie Polaków.

Prezes oddziału oświęcimskiego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau, Marek Księżarczyk, od wielu lat zapala znicze w różnych miejscach kaźni więźniów.

- To mój obowiązek jako mieszkańca ziemi oświęcimskiej wobec tych, którzy tu cierpieli i ginęli, mój dziadek Bogumił Sułek, oznaczony numerem 131361, też był więźniem tego obozu – mówi Marek Księżarczyk.

Razem z nim pamięć ofiar byłego obozu uczciła delegacja Szkolnego Koła tego Towarzystwa, działającego w Powiatowym Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego przy ul. Leszczyńskiej w Oświęcimiu, w tym opiekun koła, historyk Adam Kurzyński oraz uczniowie: Wiktoria Szyjka, Oliwia Sąda i Tobiasz Bąk.

- Na dziedzińcu bloku nr 11, zwanego Blokiem Śmierci, znajduje się rekonstrukcja Ściany Straceń, pod którą setki tysięcy odwiedzających rokrocznie tereny byłego obozu Auschwitz-Birkenau składają kwiaty, zapalają znicze i modlą się. Hołd w tym miejscu pomordowanym oddał także Jan Paweł II w czerwcu 1979 roku, Benedykt XVI w maju 2006 roku i Franciszek w lipcu 2016 roku - przypomina historyk dr Adam Cyra, wieloletni pracownik Muzeum Auschwitz.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto