Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmek. Protest mieszkańców i sprzeciw samorządu przyniósł skutek. Nadleśnictwo Chrzanów ograniczy skalę wyrębu lasów na terenie gminy

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Nadleśnictwo Chrzanów podjęło decyzję o ograniczeniu skali i systemu wyrębów lasów na terenie gminy Chełmek
Nadleśnictwo Chrzanów podjęło decyzję o ograniczeniu skali i systemu wyrębów lasów na terenie gminy Chełmek Archiwum / nadesłane przez Czytelnika: DKr
Nadleśnictwo Chrzanów podjęło decyzję o ograniczeniu skali wyrębu lasów na terenie gminy Chełmek. Stało się to protestach mieszkańców gminy i stanowczym sprzeciwie chełmeckiego samorządu.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ponad 500 podpisów mieszkańców Chełmka pod petycją przyniosło efekt

O sprawie wyrębu lasów na terenie gminy Chełmek zrobiło się głośno na początku tego roku, gdy mieszkańcy zobaczyli na jak masową skalę prowadzone są te prace. W krótkim czasie zebrano ponad 500 podpisów pod petycją wyrażającą oburzenie i protest tym faktem. Jej autorzy zwracali m.in. uwagę, że obszary leśne w tej gminie mają ogromne znaczenie dla jakości powietrza oraz, że mają status lasu ochronnego, który wg obowiązującego prawa powinien być szczególnie chroniony.

Stanowisko mieszkańców poparły władze samorządowe. Burmistrz Andrzej Saternus skierował petycję wraz ze swoją opinią do Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych w Katowicach. Uchwałę sprzeciwiającą się takiemu sposobowi wyrębu lasu podjęła także Rada Miejska.

- Jak widać, warto było podjąć te starania, nacisk społeczny przyniósł efekt. Przekonanie Nadleśnictwa Chrzanów do zmiany stanowiska nie było jednak łatwe - zaznacza Urszula Guja, chełmecka radna i jedna z inicjatorek petycji, mieszkająca na osiedlu w sąsiedztwie obszarów leśnych.

Z decyzji Nadleśnictwa zadowolony jest burmistrz Chełmka Andrzej Saternus, chociaż dodaje, że oczekiwania co do ograniczenia wyrębu były większe.

Nadleśnictwo, które początkowo przekonywało, że prace dotyczą drzew dojrzałych do wieku rębności, w większości posadzonych w okresie międzywojennym, które z czasem zaczną się rozpadać i przestaną stanowić wartościowy surowiec oraz drzew chorych, ostatecznie zmieniło stanowisko.

W ten sposób drzewostan o powierzchni ponad 63,8 ha, tj. 29 proc. obszarów przeznaczonych do wyrębu będzie zagospodarowany innym sposobem.

- W tym przeszło 24,36 ha całkowicie zostanie wyłączone z użytkowania rębnego w obowiązującym Planie Urządzania Lasu - poinformowano m.in. w Nadleśnictwie Chrzanów.

Pozostałe będą objęte rębnią stopniowo z długim okresem odnowienia, co skutkowało będzie mniejszą intensywnością pozyskania drewna w ciągu jednego roku. Ograniczenia dotyczą także Leśnictwa Bobrek w granicach gminy Chełmek. Tutaj ze 134 ha zaplanowanych jeszcze do wyrębu wyłączonych z takiego użytkowania ok. 24,3 ha, a oprócz tego blisko 39,5 ha objętych zostanie innym sposobem zagospodarowania z długim i średnim okresem odnowienia.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto