Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grosz praski z XIV wieku wzbogacił zbiory Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Zachował się w bardzo dobrym stanie

oprac. Jerzy Zaborski
REWERS MONETY
REWERS MONETY Muzeum Zamek w Oświęcimiu
Muzeum Zamek w Oświęcimiu wzbogaciło się o nowy eksponat, grosz praski Jana Luksemburskiego. Przez prawie 200 lat był podstawową monetą do rozliczeń finansowych. Moneta zachowała się w bardzo dobrym stanie. Ocenił ją dr Aleksander Babiński.

Grosze praskie wprowadzono na początku XIV wieku, przez króla czeskiego, a zarazem polskiego - Wacława II. Prawie przez 200 lat były podstawową monetą przy rozliczeniach finansowych. W czasach Wacława II bito je prawie z czystego srebra (ich próba to 937/1000).

Warto zwrócić uwagę, że grosz praski dzielił się na 12 parwusów, a w późniejszych czasach jego wartość zaczęła wzrastać, tak, że za grosza żądano od 12 do 14 halerzy, a w Polsce 12 do 18 denarów.

Za panowania Jana Luksemburskiego bito pierwotnie grosze praskie o takiej samej próbie jak za Wacława II. Wraz z biegiem czasu próba ta uległa zmniejszeniu, nie spadając, zdaniem Josefa Smolika, jednak poniżej 875/1000.
Prezentowany grosz zachował się w bardzo dobrym stanie. 

  • Awers: w centrum dobrze zachowana korona królewska. W pierwszym, wewnętrznym perełkowym otoku napis alfabetem gotyckim ✠ JOHANNES : PRIMUS. W drugim, zewnętrznym otoku ✠ pierwsze litery słabo czytelne, tworzące napis DEI. W związku z przesunięciem stempla brak górnego kółka, dolne kółko dobrze czytelne, wybite w połowie litery GRA [brak górnej części napisu], zamazane litery, tworzące napis „Rex”, litera „X” przypominająca B, dolne kółko rozdzielające napis dobrze czytelne, „Boemie”.
AWERS MONETY
AWERS MONETY Muzeum Zamek w Oświęcimiu
  • Rewers: w centralnej części monety, dobrze zachowany lew czeski. W perełkowym otoku, częściowo zatarty napis. Zatarta gwiazdka?  * Grossi, Pragenses. Zgodnie z klasyfikacją Josefa Smolika, jest to typ 10. 
REWERS MONETY
REWERS MONETY Muzeum Zamek w Oświęcimiu
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grosz praski z XIV wieku wzbogacił zbiory Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Zachował się w bardzo dobrym stanie - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto