Muzeum Zamek w Oświęcimiu świętowało jubileusz 10-lecia [ZDJĘCIA]

BOK
Dominik Smolarek / Muzeum Zamek w Oświęcimiu
Świętujące jubileusz 10-lecia Muzeum Zamek w Oświęcimiu swoją działalność rozpoczęło 1 stycznia 2010 r.. Powstało na bazie pamiątek zgromadzonych przez Zbiory Historyczno-Etnograficzne, które funkcjonowały w latach 1993-2009.

Muzeum Zamek w Oświęcimiu świętowało jubileusz 10-lecia działalności. Placówka jest jedną z najmłodszych w mieście, ale już może pochwalić się bogatym dorobkiem i działalnością, co zgodnie podkreślali goście podczas jubileuszowej gali na zamku.

- Mam świadomość, że jubileusz 10-lecia nie jest specjalnie solennym jubileuszem, szczególnie jeśli odwołamy się do 1801 roku, kiedy to powstało pierwsze muzeum w Polsce - zauważyła Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek, które swoją działalność rozpoczęło 1 stycznia 2010 r.. Powstało na bazie pamiątek zgromadzonych przez Zbiory Historyczno-Etnograficzne, które funkcjonowały jako jeden z działów Oświęcimskiego Centrum Kultury w latach 1993-2009.

Z okazji jubileuszu dyrektor Oleś przypomniała osoby, które miały udział w powstaniu muzeum, jak Elżbieta Skalińskia Dindorf, Józef Figura. Podziękowała także dr hab. Katarzynie Barańskiej, Włodzimierzowi Paluchowi, Wiesławowi Czarnikowi, osobom z Rady Osiedla Stare Miasto i Klubu „Oświęcimska Starówka” oraz nieistniejącego już Towarzystwa Miłośników Ziemi Oświęcimskiej.

- Miałam możliwość poznania tych osób i współpracy. Wszystkim serdecznie dziękuję za wsparcie i życzliwość

- podkreśliła Wioletta Oleś.

Zaczątek przyszłych zbiorów muzealnych stanowiło 147 eksponatów przekazanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Oświęcimskiej. Od tego momentu kolekcja bardzo się rozrosła. Dyrektor placówki podziękowała również osobom, które pamiątki rodzinne, będące ważnym świadkiem historii miasta, przekazały do muzeum, wśród nich Janowi Ptaszkowskiemu, Elżbiecie Skalińksiej Dindorf, Antoninie Januszyk, Tadeuszowi Firczykowi, Włodzimierzowi Paluchowi, Mieczysławowi Jakuczkowi, Alicji Złahodzie, Janinie Paszek, Wiesławie Lehnert, Józefowi Gonciarczykowi i wielu innym.

Podczas gali podkreślano, że rola muzeum zmienia się na przestrzeni lat. Dzisiaj coraz częściej odwiedza się muzea nie tylko po to, aby zobaczyć wystawy i ekspozycje, ale by poczuć, dotknąć, przeżyć i zrozumieć historię czy dane wydarzenie.

- Nasz cel jest jeden: popularyzacja historii, a poprzez organizację różnorodnych wydarzeń historycznych, artystycznych, naukowych, muzycznych i edukacyjnych staramy się ten cel osiągnąć. Będąc organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych dane nam było poznać wiele osób, stowarzyszeń dzięki którym mogliśmy ciekawie i interesująco prezentować historię i nawiązywać do historii - mówiła Wioletta Oleś, wymieniając m.in. Bractwo Milites związane z Muzeum, Bractwo Leo Corde z Bytomia, Nomina Rose z Nowego Sącza, Mme Chantberry, grupe Powstańca Śląskiego, a z Oświęcimia – Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury „Grupa na Zamku”, Stowarzyszenie Miłośników Historii i Zabytków Ziemi Oświęcimskiej, Klub „Oświęcimska Starówka”, Jednostkę Strzelecką im. Leopoldyny Staweckiej z Oświęcimia, Ochotniczą Straż Pożarną w Oświęcimiu.

- Można powiedzieć, że muzeum to miejsce , gdzie przeszłość służy przyszłości. Miejsce, które poprzez eksponaty, wystawy opowiada o dziedzictwie przeszłości

- zaznaczyła dyrektor Oleś.

W ciągu minionej dekady muzeum zorganizowało ponad 60 wystaw czasowych współpracując z licznymi instytucjami muzealnymi, oświatowymi i kulturalnymi w zakresie popularyzowania dziejów oraz pasjonatami historii, kolekcjonerami, mieszkańcami, Ochotniczą Strażą Pożarną w Oświęcimiu, salezjanami siostrami serafitkami, Klubem Filatelistów i Numizmatyków przy Oświęcimskim Centrum Kultury.

Przy okazji jubileuszu placówka przyznała honorowe tytuły Przyjaciela Muzeum „AMICUS” 2020. Otrzymali je: Janusz Chwierut - prezydent Oświęcimia, dr hab. Katarzyna Barańska - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Bożena Czwojdrak – profesor Uniwersytetu Śląskiego, Janina Paszek, Tadeusz Firczyk, Włodzimierz Paluch, Mieczysław Jakuczek, Józef Gonciarczyk, Apolonia Maj – dyrektor Oświęcimskiego Centrum Kultury, siostra Agnes – przełożona prowincjonalna Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (Serafitek) w Oświęcimiu, Bogusław Sobala - przewodniczący Rady Osiedla – Stare Miasto, Paweł Hudzik - kierownik Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej, Tomasz Kuncewicz - dyrektor Żydowskiego Centrum w Oświęcimiu, Leszek Palus - dyrektor Miejskiej Biblioteki – Galeria Książki w Oświęcimiu, ss. Dariusz Bartocha - dyrektorowi Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, Jerzy Demski - prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury – „Grupa na Zamku” Oświęcim.

Wideo

Materiał oryginalny: Muzeum Zamek w Oświęcimiu świętowało jubileusz 10-lecia [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie