Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim pomaga uchodźcom z Ukrainy. Już 700 osób wystąpiło o status uchodźcy do oświęcimskiego urzędu [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Uchodźcy z Ukrainy w Oświęcimiu mogą liczyć na wszelką pomoc
Uchodźcy z Ukrainy w Oświęcimiu mogą liczyć na wszelką pomoc Archiwum UM w Oświęcimiu
Już 700 Ukraińców zarejestrowało się w Urzędzie Miasta w Oświęcimiu, aby uzyskać status uchodźcy, który umożliwia uzyskanie PESEL-u. Przybywa ukraińskich dzieci w oświęcimskich szkołach i przedszkolach. W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie z udziałem m.in. przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy oraz firmy Synthos o możliwościach zatrudnienia. W pomoc dla uchodźców zaangażowanych jest szereg oświęcimskich organizacji i osób prywatnych.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W Oświęcimiu szukają nowych miejsc zakwaterowania dla uchodźców

Uchodźcy z Ukrainy przebywający w Oświęcimiu mieszkają głównie w domach osób prywatnych oraz hotelach i pensjonatach. Problem w tym, że z racji zbliżającego się sezonu turystycznego i zarezerwowanych wcześniej miejsc przez turystów, zachodzi konieczność znalezienia uchodźcom innych możliwości zakwaterowania. Tymczasem baza prywatnych miejsc - jak podkreślają w miejskim sztabie pomocy uchodźcom - jest już wyczerpana.

Bez większych problemów przebiega natomiast załatwianie formalności urzędowych. W Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Oświęcimiu wydano już blisko 300 PESELI, założono 112 profili zaufanych, a na wizytę w sprawie nadania statusu uchodźcy zarejestrowało się 700 osób.

– Mamy uruchomione trzy stanowiska, w których wydawane są numer PESEL. Załatwianie formalności przebiega sprawnie, urzędnicy zapisują obywateli Ukrainy na konkretne dni i godziny, dlatego nie ma większych kolejek

– podkreśla Krzysztof Kania, zastępca prezydenta Oświęcimia.

Przybywa ukraińskich dzieci i młodzieży w szkołach

W oświęcimskich szkołach przybywa uczniów z Ukrainy. - W podstawówkach mamy już 122 dzieci z Ukrainy, ponad 20 jest w przedszkolach. Pomagamy nie tylko w znalezieniu miejsca w szkole, ale też w załatwieniu formalności związanych z ustanowieniem opiekunów prawnych dla kilku młodych sportowców, którzy uczą się w Szkole Podstawowej nr 8 – dodaje Krzysztof Kania.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej wydawane są artykuły żywnościowe, ubrania, środki higieny osobistej. Obywatele Ukrainy mogą też składać wnioski o jednorazowy zasiłek. Z kolei mieszkańcy miasta udzielający schronienia Ukraińcom mogą wystąpić do MOPS-u o refundację kosztów ich przyjęcia.

Z ofertą zajęć dla dzieci i dorosłych z Ukrainy wychodzą instytucje kultury. Galeria Książki przygotowuje się do uruchomienia nauki języka polskiego. Do Oświęcimia przybył też trzeci już transport potrzebnych dla uchodźców rzeczy z francuskiego Ballan-Mire.

W pomoc dla uchodźców zaangażowanych jest szereg oświęcimskich organizacji i osób prywatnych.

Są możliwości pracy dla uchodźców

W najbliższych dniach w Galerii Książki odbędzie się drugie spotkanie informacyjne dla uchodźców poświęcone m. in. możliwości zatrudnienia z udziałem przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy, firmy Synthos i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto