MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Gminy Oświęcim przyjęła budżet na 2024 rok. W planach gminy jest kilka dużych inwestycji

Opracowanie: Bogusław Kwiecień
Na ponad 119,5 mln zł opiewają dochody, a na blisko 125 mln zł wydatki w przyjętym przez Radę Gminy Oświęcim budżecie na 2024 r.
Na ponad 119,5 mln zł opiewają dochody, a na blisko 125 mln zł wydatki w przyjętym przez Radę Gminy Oświęcim budżecie na 2024 r. Archiwum Gazety Krakowskiej
Na ponad 119,5 mln zł opiewają dochody, a na blisko 125 mln zł wydatki w przyjętym przez Radę Gminy Oświęcim budżecie na 2024 rok. W przyszłorocznych planach gminy jest kilka dużych inwestycji.

Deficyt w budżecie gminy Oświęcim

Z 14 obecnych na sesji radnych za przyjęciem budżetu głosował 13. Przeciw był jeden radny Sławomir Domżał. Łączna kwota planowanych dochodów budżetu na 2024 r. wynosi ponad 119 mln 510 tys. zł. Z kolei wydatki szacowane są na przeszło 124 mln 709 tys. zł. Deficyt w kwocie ponad 5 mln 198 tys. zł zostanie pokryty głównie z kredytów. Zadłużenie na koniec 2024 roku ma wynieść 17,95 mln zł.

W przyszłorocznym budżecie niemal 61 mln zł będzie kosztować oświata. W tej kwocie mieszczą się działalność placówek, tym świetlic i stołówek, nauka dzieci niepełnosprawnych, dowożenie uczniów do szkół, a także funkcjonowanie Samorządowego Centrum Usług Wspólnych, które świadczy usługi administracyjne i księgowe dla przedszkoli i szkół.

- W wydatkach na oświatę ujęto także dwie trwające inwestycje, które zostaną ukończone w przyszłym roku - zaznaczają w gminie

.

Na rozbudowę szkoły w Grojcu przewidziano ponad 5,6 mln zł, a na utworzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzezince 1,5 mln. Oba te zadania są realizowane z dofinansowaniem ze środków budżetu państwa.

Najdroższa inwestycja to rozbudowa kanalizacji w Brzezince

Na wydatki majątkowe zaplanowano niemal 29 mln zł. Najdroższym przedsięwzięciem jest rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w Brzezince. Dwa zadania inwestycyjne warte w sumie 7,86 mln będą realizowane z dofinansowaniem z zewnętrznych źródeł: unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Programu Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Wśród drogowych inwestycji ujętych w budżecie na 2024 rok są m.in. budowa chodników wzdłuż odcinka ulicy Suskiego we Włosienicy i wzdłuż odcinka Pszczyńskiej w Rajsku oraz przebudowa gminnych dróg w Broszkowicach i ulicy Załawie w Babicach w ramach zadania 2-letniego.

Ponadto w przyszłym roku rozpocznie się budowa kompleksu sportowego w Porębie Wielkiej, na działkach sąsiadujących ze szkołą. Zabezpieczono też środki na remont dachu remizy w Broszkowicach i dachu przedszkola w Rajsku.

Wpływy z podatku dochodowego mieszkańców gminy Oświęcim w przyszłym roku są prognozowane na prawie 31,5 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rada Gminy Oświęcim przyjęła budżet na 2024 rok. W planach gminy jest kilka dużych inwestycji - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto