Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowy o przyszłości "małego atomu" w Oświęcimiu. Eksperci o korzyściach i bezpieczeństwie. Wizualizacje

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wizualizacja małej elektrowni atomowej, jaka może powstać na obszarze na granicy miasta i gminy wiejskiej Oświęcim
Wizualizacja małej elektrowni atomowej, jaka może powstać na obszarze na granicy miasta i gminy wiejskiej Oświęcim Materiały Orlen Synthos Green Energy
Przedstawiciele spółki Orlen Synthos Green Energy spotkali się w Oświęcimiu z samorządowcami, przedstawicielami rad osiedli i społecznikami, aby przedstawić plany związane z budową małych modułowych reaktorów (SMR).

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

"Mały atom" na granicy miasta i gminy Oświęcim?

Obszar na pograniczu miasta i Stawów Monowskich w gminie wiejskiej Oświęcim jest jedną z lokalizacji branych przez spółkę pod uwagę w związku z inwestycją w ramach partnerstwa z GE Hitachi Nuclear.

SMR ma m.in. dostarczać energię do potentata chemicznego spółki Synthos, która odchodzi już od zasilania węglowego, a coraz ostrzejsze europejskie przepisy klimatyczne wprowadzają też ograniczenia emisji gazu ziemnego. Przy okazji rodzi się jednak wiele pytań, związanych z przebiegiem inwestycji, funkcjonowaniem reaktorów, a przede wszystkim bezpieczeństwem.

Stąd przedstawiciele spółki, w tym dyrektor ds. komunikacji Krzysztof Gorzkowski, dyrektor biura zarządzania programem Krzysztof Dominiczak oraz ekspert spółki ds. energetyki Dawid Piekarz spotkali się w ostatnich dniach z władzami miasta, gminy, powiatu oświęcimskiego, radnymi oraz reprezentacjami Rad Osiedli: Monowice i Dwory Kruki, sołectw: Stawy Monowskie i Dworów Drugich. W spotkaniu uczestniczył również prezes spółki Synthos Zbigniew Warmuz.

– Oświęcim jest wśród topowych czterech lokalizacji. To czy zaczniemy tu budować pierwsze SMR-y zależy od wyniku prowadzonych badań. Możemy być już pewni, ale może się okazać, że po dwóch latach coś jeszcze trzeba będzie dodatkowo zbadać, stąd ten czas się przesunie. Mówimy, że pierwszy reaktor będzie powstawał do końca dekady, to jest plan bardzo ambitny, oczywiście zakłada, że wszystkie kamienie milowe po drodze muszą zostać spełnione - powiedział Dawid Piekarz.

Według niego, przełom dekady może być czasem, kiedy inwestycja będzie finalizowana lub będzie bardzo zaawansowana. Podkreślił też, że dostęp do taniej, czystej i bezemisyjnej energii będzie przyciągał kolejne inwestycje, oferował atrakcyjne miejsca pracy.

- Tańsza energia elektryczna i ciepło to również korzyść dla mieszkańców, większość miasta jest zasilana w ciepło z siłowni spółki Synthos - przekonywał Dawid Piekarz.

Ostateczną decyzję o lokalizacji poprzedzą badania

Jak podkreślał ekspert OSGE, ostateczną decyzję o lokalizacji poprzedzą badania terenowe, sejsmiczne, hydrologiczne, geologiczne.

- Muszą wykazać, że inwestycja jest bezpieczna dla mieszkańców, nie ma żadnych zagrożeń dla ludzi, przyrody czy środowiska – wyjaśnił Dawid Piekarz.

Do tego wymaga uzyskania wielu uzgodnień na poziomie instytucji państwa, wojewody oraz szczebli samorządowych.

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut ocenił, że spotkanie spełniło swoją rolę. – Chcieliśmy uzyskać informacje o wszystkich aspektach inwestycji. Jednak najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo, aby wdrożona technologia, procesy nie zagrażały mieszkańcom. Wydaje się, że gwarancje przedstawione przez ekspertów spółki mają solidne podstawy - stwierdził prezydent miasta.

Inną kwestią jest transport. To ogromna inwestycja. Wiele ciężkiego sprzętu, elementów do budowy będzie przejeżdżać przez miasto, dzielnicę Dwory-Kruki.

- Dlatego postulowaliśmy o budowę nowej drogi, najlepiej łączącej DK 44 na wysokości ul. Fabrycznej w kierunku tej inwestycji. Umówiliśmy się też, że wszystkie aspekty związane z tym przedsięwzięciem będą transparentne, będziemy informowani zarówno jako władze, ale też i mieszkańcy. Jeśli zaistnieje konieczność spotkań, czy będzie ważna kwestia do przedyskutowania, czy ważna decyzja do podjęcia, to spółka będzie nas informować - dodał włodarz miasta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto