MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza zwiedzanie online Muzeum Auschwitz-Birkenau. To wyjątkowe połączenie nowoczesnej technologii z historią. Zdjęcia

Opracowanie: Bogusław Kwiecień
Miliony osób z całego świata zyskały dostęp do edukacji prowadzonej bezpośrednio z Miejsca Pamięci.
Miliony osób z całego świata zyskały dostęp do edukacji prowadzonej bezpośrednio z Miejsca Pamięci. Muzeum Auschwitz-Birkenau
Miliony osób z całego świata będą miały dostęp do aplikacji, która służy do zwiedzania byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau z przewodnikiem online. W tej chwili zwiedzanie dostępne jest w siedmiu językach.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz online z przewodnikiem

Zwiedzanie online Miejsca Pamięci dzięki aplikacji „Auschwitz in Front of Your Eyes” trwa ok. 2 godzin i jest podzielone na dwie części - w Auschwitz I oraz w Birkenau. Narracja przewodnika prowadzona jest na żywo. Dodatkowo edukator może wykorzystywać materiały multimedialne, archiwalne fotografie, prace artystyczne, dokumenty oraz świadectwa Ocalałych. Dzięki aplikacji możliwy jest kontakt z przewodnikiem i zadawanie mu pytań.

Muzeum podkreśla, że ta forma wizyty różni się od zwiedzania prowadzonego na miejscu przede wszystkim dlatego, iż w wersji online nie są prezentowane muzealne wystawy.

- Technologia pozwala nam niejako na przeniesienie treści ekspozycji w historyczny teren, bowiem wiele rzeczy jesteśmy w stanie dodatkowo pokazać na ekranie. Oprócz tego w zwiedzaniu online będzie można, dzięki nagraniom video, wejść do kilku przestrzeni, które albo nie są dostępne dla zwiedzających, jak blok 10 w byłym obozie Auschwitz I, lub też znajdują się zbyt daleko od zwykłej trasy zwiedzania, jak budynek sauny w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau – powiedział Tomasz Michaldo, koordynujący projekt w Muzeum.

W tej chwili zwiedzanie dostępne jest w siedmiu językach. Rezerwacji można dokonywać na terminy od 15 stycznia 2024 r. W systemie visit.auschwitz.org dostępny jest formularz służący do tego, aby zarezerwować zwiedzanie dla grupy lub mieć przewodnika na wyłączność. Wkrótce uruchomione zostaną także wizyty dla osób indywidualnych rozpoczynające się w określonych godzinach dnia.

– Miejsce Pamięci Auschwitz oraz jego zasoby muszą pozostać dostępne dla wszystkich, którzy chcą je zrozumieć. To właśnie tu mamy możliwość konfrontacji i odniesienia się do najważniejszych kwestii związanych z człowieczeństwem, społeczeństwem, zagrożeniami antysemityzmu, nienawiści rasowej oraz pogardy względem drugiego człowieka. Te zagrożenia stają się w dzisiejszym świecie niestety coraz bardziej aktualne – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Jak dodał, choć autentyczne miejsce zwiedzają każdego dnia tysiące ludzi, to dzięki tej wyjątkowej technologii będziemy mogli docierać do ludzi w najbardziej odległych zakątkach świata.

- Mamy nadzieję, że będzie to wzmacniać pamięć, która de facto daje nam siłę do działania na rzecz naprawy świata w sposób odpowiedzialny. Dzięki temu będzie on lepszym miejscem do życia dla naszych dzieci i wnuków – podkreślił dyrektor Cywiński.

Wyjątkowe połączenie historii Miejsca Pamięci Auschwitz z technologią

Projekt tej specjalnej platformy, dedykowanej dla Miejsca Pamięci, powstał we współpracy Muzeum, Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz firm AppsFlyer i DISKIN.

Dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau Wojciech Soczewica zaznacza, że zachowanie autentyzmu historycznego miejsca nadal odgrywać będzie główną rolę w jej działalności, ale udostępnienie światu tego nowatorskiego formatu edukacyjnego, jest dla nas zupełnie nowym elementem działalności. Przy tej okazji wyraził wdzięczność wszystkim darczyńcom, którzy wsparli projekt.

– Najważniejszą kwestią dla nas było dowiedzenie się i zrozumienie, jak możemy połączyć historię z technologią. Był to długi proces, podczas którego nasi przyjaciele z Muzeum nauczyli nas tyle, ile tylko było możliwe, zanim zaczęliśmy myśleć o technologii i treści. Od początku głównym celem było sprawienie, by Miejsce Pamięci Auschwitz było dostępne cały czas. Z czasem zrozumieliśmy, że będziemy tworzyć wyjątkowe narzędzie edukacyjne – powiedziała Liron Or z firmy AppsFlyer.

– Od samego początku jasne było, że będziemy potrzebować wielu technologii z różnych dziedzin. Odwiedzający nie muszą znać się na technologii, muszą doświadczyć oprowadzania. Od strony przewodnika konieczne było umożliwienie sterowania jednym kliknięciem. Stworzyliśmy bardzo elastyczny system, który umożliwia zarządzanie oprowadzaniem, ale również tworzenie nowych narzędzi i doświadczeń – powiedział Ran Diskin.

– Dopasowując trasę oprowadzania, możemy przekazywać treści i informacje tam, gdzie dane wydarzenia miały miejsce. Możemy dodawać warstwy treści, które są jedynie widoczne na ekranie, a których nie da się przekazać w formie fizycznej. Technologia pozwala nam wyjść poza przestrzeń wystawienniczą i opowiedzieć historię Auschwitz tam, gdzie faktycznie się rozgrywała – dodała Aya Feldman z AppsFlyer, odpowiedzialna w projekcie za warstwę kreatywną.

Stworzenie programu oprowadzania online jest możliwe także dzięki wsparciu globalnych firm, jak Orange, która zapewniła stabilny i szybki bezprzewodowy dostęp do Internetu na całym terenie Miejsca Pamięci, a także producentom sprzętu, za pośrednictwem którego przewodnicy będą łączyli się z odwiedzającymi Miejsce Pamięci zdalnie.

W listopadzie 2023 roku firma AppsFlyer za projekt zwiedzania online otrzymała nagrodę Global AWS Partner Award dla partnera roku w dziedzinie wpływu społecznego.

Źródło Muzeum Auschwitz-Birkenau

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto