Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W jakie elementy powinien być wyposażony rower? Radca prawny z kancelarii Lex Projects wyjaśnia

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Rower musi mieć określone minimalne wyposażenie określone w ustawie.
Rower musi mieć określone minimalne wyposażenie określone w ustawie. Pixabay
Rower, podobnie jak inne pojazdy, powinien posiadać minimalne wyposażenie. Celem wprowadzenia przepisów określających dodatkowe, obowiązkowe elementy, które musi posiadać rower jest zapewnienie bezpieczeństwa samemu rowerzyście, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Tajniki przepisów wyjaśnia radca prawny Wojciech Stypułkowski, z kancelarii Lex Projects.

Ustawodawca w prawie o ruchu drogowym zawarł definicję roweru, którym jest pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h. Z kolei w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, wskazano, iż rower musi obowiązkowo posiadać następujące wyposażenie:

  • z przodu - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
  • z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.
  • dwa przednie i dwa tylne światła kierunkowskazu, barwy żółtej samochodowej - jeżeli konstrukcja roweru uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec.
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, o których mowa w pkt 1 i 2, były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy. Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru były zdemontowane. Wskazuje się jednocześnie, że rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.).

Jeżeli rower nie posiada wymaganego wyposażenia, kierujący może otrzymać mandat w wysokości do 500 zł.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto