Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na prowadzenie schroniska w Oświęcimiu potrzeba więcej pieniędzy
Animalsi podkreślają, że koszty funkcjonowania schroniska związane są z potrzebami zwierząt z roku na rok są coraz wyższe. Profesjonalna opieka weterynaryjna, utrzymanie obiektu, wynagrodzenia dla pracowników, zakup karmy są nieodzowne dla zapewnienia godziwego traktowania zwierząt.
- Dotacja z budżetu miasta Oświęcim nie jest współmierna do rosnących kosztów, a środki własne stowarzyszenia zaczynają być niewystarczające - podkreślają w oświęcimskim schronisku.
Tegoroczna dotacja ze strony miasta dla organizacji na prowadzenie schroniska sięgnie 186 tys. zł.
Jak dodaje Justyna Olszówka z OTOZ Animals, brak odpowiednich nakładów to nie wszystko. Do tego dochodzą problemy organizacyjne związane z coraz bardziej rygorystycznymi wymogami weterynaryjnymi i sanitarnymi w przypadku takich placówek, wynikającymi z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2022 roku.
- Częściowy remont obiektu przeprowadzony przez miasto nie poprawił zasadniczo warunków pobytu tutaj zwierząt - zaznacza Justyna Olszówka.
Nowym przepisom nie odpowiada m.in. wielkość kojców dla psów.
Miasto przygotowuje się do prowadzenia schroniska na Kamieńcu w Oświęcimiu
W oświęcimskim urzędzie doceniają działalność OTOZ Animals. - Pracownicy i wolontariusze z wielkim oddaniem i zaangażowaniem dbali o porzucone i chore psy oraz koty i za to należą się im ogromne podziękowania. Wykonywali ogrom pracy, aby znaleźć im nowy dom, często poświęcając swój prywatny czas. Miasto ich mocno wspierało użyczając budynek schroniska, który ostatnio przeszedł częściową modernizację, czy przeznaczając każdego roku dotację – mówi Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta Oświęcimia.
Zapowiada, że od nowego roku miasto przejmie opiekę nad bezdomnymi zwierzętami w Oświęcimiu. Jednocześnie podkreśla, że wdrożenie szczegółowych wymagań weterynaryjnych w schroniskach dla zwierząt jest dużym problemem dla wielu samorządów w Polsce.
– Od dłuższego czasu przygotowujemy się do przejęcia schroniska, prowadzimy rozmowy z potencjalnymi operatorami, analizujemy też konieczność przeprowadzenia niezbędnych prac w obiekcie, aby dostosować go do obowiązujących przepisów. Może to być wydatek rzędu ponad 300 tys. zł – szacuje Andrzej Bojarski.
Akcja adopcyjna zwierząt ze schroniska w Oświęcimiu
Tymczasem OTOZ Animals nasilił akcję adopcyjną, aby znaleźć nowe domy dla podopiecznych ze schroniska. Obecnie przebywa tutaj blisko 30 psów i ok. 80 kotów.
- Pewnie nie dla wszystkich się to uda do końca 2023 roku. Te, które nie znajdą nowych właścicieli, będą miały opiekę w naszych domach. Szczegóły akcji można znaleźć na naszej stronie FB lub pod numerem telefonu 692 877 699 - mówi Justyna Olszówka.
Jak dodaje, OTOZ Animals nie kończy misji na rzecz dobra zwierząt w Oświęcimiu. Nadal będzie działał tutaj inspektorat, do którego będzie można zgłaszać interwencje.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Hajduki z Oświęcimia skończyły 55 lat. Taniec i muzyka łączą w zespole pokolenia
- Zbiórka po tragicznym wypadku pod Oświęcimiem. Ogłosił ją 13-letni strażak
- Rock Reggae Festival obchodzi 18. urodziny! Znów będzie czadowo! A tak było! Zdjęcia
- Dożynki w Grojcu. Była tradycyjna ceremonia i udana zabawa. Zdjęcia
- Święto Plonów w Bobrku i Gorzowie w gminie Chełmek. Uroczyste ceremonie dożynkowe
- Piknik wojskowy w Polance Wielkiej. Działo się WIDEO

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?