Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopią żwir nad Sołą na Stawach Grojeckich, by umocnić brzeg w Oświęcimiu. Towarzystwo na rzecz Ziemi: to jest kradzież [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Kruszywo ze Stawów Grojeckich jest przewożone do Oświęcimia z przeznaczeniem na umocnienie brzegu na plantach
Kruszywo ze Stawów Grojeckich jest przewożone do Oświęcimia z przeznaczeniem na umocnienie brzegu na plantach Bogusław Kwiecień
Wydobywanie żwiru w korytach rzek bez zgody Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej jest nielegalne. Prawdopodobnie do takiej sytuacji doszło w przypadku prac zleconych przez PGW Wody Polskie w związku z umocnieniem brzegu nad Sołą w Oświęcimiu. Wykorzystywany tutaj żwir wykonawca pobierał kilka kilometrów dalej w górę rzeki, w rejonie Stawów Grojeckich. Towarzystwo na rzecz Ziemi w Oświęcimiu, które natrafiło na tę działalność, skierowało już sprawę na policję.

Towarzystwo na rzecz Ziemi: to degradacja środowiska naturalnego

Prezes Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu Piotr Rymarowicz podkreśla, że z taką sytuacją jak w ostatnich dniach na Stawach Grojeckich nie spotkał się już dawno.

- Zdarzały się przypadki, że kradziono żwir na furmanki czy małe przyczepki, ale tutaj odbywało się to na niespotykaną skalę

- podkreśla Piotr Rymarowicz.

Na miejscu zdarzenia na Stawach Grojeckich natrafił na koparkę i spory wybrany już kawałek koryta rzeki. Członkowie TnZ zrobili pomiary tego miejsca.

- Na podstawie naszych wyliczeń szacujemy, że doszło do kradzieży ok. 1,5 tys. m sześciennych żwiru

- mówi Piotr Rymarowicz. Jak dodaje, sprawa została zgłoszona została już na oświęcimską policję.

Według ekologów, taka nielegalna działalność powoduje degradację środowiska w obrębie koryta rzeki. Jej skutkiem jest destabilizacja koryt, uszkodzenia brzegów, spadku poziomu wód gruntowych. W przypadku zdarzenia na Stawach Grojeckich doszło także do naruszenia siedlisk chronionych gatunków ptaków. Miejsce, w którym wydobywany był żwir, znajduje się na obszarze chronionym Natura 2000.

Efektem takiego niekontrolowanego wydobycia kruszywa z rzek jest także wzrost zagrożenia powodziowego. Bieg rzeki pozbawionej żwiru jest bardziej rwący, co w przypadku Soły jako górskiej rzeki jest szczególnie istotne.

Na problemy nielegalnego poboru kruszywa z koryt rzek zwraca uwagę także samo Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, dodając, że trwa walka z tym procederem. W Małopolsce ostatnio dotyczyło to w szczególności rzeki Dunajec.

Na umocnienie brzegu na plantach w Oświęcimiu

Tymczasem okazuje się, że kruszywo z Soły na Stawach Grojeckich było przewożone do Oświęcimia. Tutaj od kilku dni trwają prace przy umacnianiu brzegu na plantach nad Sołą zlecone przez Polskie Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.

- W wyniku wezbrania wód Soły został rozmyty wysoki prawy brzeg rzeki, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla istniejących ścieżek pieszo-rowerowych na terenie bulwarów miasta Oświęcim

- podkreśla Magdalena Gala, rzecznik prasowy PGW Wody Polskie RZGW w Krakowie.

W związku z tym, jak dodaje, Wody Polskie w ramach usuwania skutków powodzi, podjęły decyzję o wykonaniu prac zabezpieczających w tym miejscu. Obejmują one zasypanie wyrwy brzegowej narzutem kamiennym, a następnie ziemią i obsianie tego terenu mieszanką traw.

Przedstawicielka RZGW potwierdza, że pozyskanie materiału przez wykonawcę do wykonania tych prac nastąpiło z odsypiska na prawym brzegu rzeki Soły w rejonie Grojca.

- Ponieważ teren ten znajduje się w obszarze Natura 2000 prace wymagają uzyskania stosownych pozwoleń

- przyznaje Magdalena Gala.

Jak dodaje, na chwilę obecną została wszczęta kontrola wyjaśniająca, czy wykonawca działał zgodnie z prawem i czy te działania były uzgodnione z pracownikami terenowymi RZGW w Krakowie.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto