MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lepsza jakość powietrza w Oświęcimiu. "Kopciuchów" jest coraz mniej, ale wciąż trują. Zieloni oczekują przyspieszenia walki ze smogiem

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W ostatnich miesiącach poprawiła się jakość powietrza w Oświęcimiu, ale "kopciuchów" wciąż jest sporo
W ostatnich miesiącach poprawiła się jakość powietrza w Oświęcimiu, ale "kopciuchów" wciąż jest sporo Archiwum Oświęcimskiego Alarmu Smogowego
W ostatnich miesiącach poprawiła się jakość powietrza w Oświęcimiu. Po raz pierwszy od kilku lat w rankingu Polskiego Alarmu Smogowego nie ma Oświęcimia w pierwszej „dziesiątce” miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w kraju.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Spadła liczba "kopciuchów" w Oświęcimiu

Potwierdzeniem tego są także dane ze stacji pomiarów i analiz składu powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Poprawa powietrza wiąże się m.in. ze spadkiem liczby starych bezklasowych kotłów na węgiel, tzw. kopciuchów.

Ze statystyk oświęcimskiego urzędu wynika m.in., że niedawno jeszcze na 1400 domów jednorodzinnych w ponad 910 źródłem ogrzewania były właśnie stare piece. Obecnie do wymiany pozostało jeszcze ok. 280 "kopciuchów".

- Dane te nie świadczą, że problem smogu w Oświęcimiu jest rozwiązany. Ciągle jeszcze jest znacząca liczba kotłów bezklasowych, a ponadto jest to pierwszy etap działań antysmogowych, bo pozostaje sprawa likwidacji innych kotłów niższych klas - mówi Mariusz Kaszuba z Oświęcimskiego Alarmu Smogowego.

Jak dodaje, proces działań antysmogowych w mieście odbywa się wolniej niż oczekują tego aktywiści środowiskowi. - Można powiedzieć, że ich kierunek jest dobry, natomiast tempo za wolne - zauważa Mariusz Kaszuba.

Od 2030 roku w Oświęcimiu będzie zakaz palenia węglem

Urząd miasta kontynuuje program dopłat do wymiany źródeł ciepła, zachęcając tym samym oświęcimian do likwidacji pieców węglowych. Inną opcją jest dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”, które obejmuje nie tylko wymianę pieca, ale też np. ocieplenie domu. Warto przypomnieć, że w myśl przyjętej przez województwo małopolskie uchwały smogowej od 2030 roku w Oświęcimiu będzie obowiązywał zakaz palenia węglem.

– Od kilku lat wspieramy mieszkańców, pomagając im finansowo w likwidacji starego źródła grzewczego. Zachęcamy osoby, które mają jeszcze „kopciuchy” do skorzystania z naszych dotacji w przyszłym roku. Zapraszamy do składania wniosków. To jest nasza wspólna sprawa, niska emisja jest dla nas wszystkich uciążliwa – podkreśla Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta Oświęcimia

.

O dofinansowanie do wymiany "kopciuchów" mogą starać się właściciele domów jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Dopłaty z budżetu miasta wynoszą do 7 tys. zł w przypadku pieców gazowych, a do sieci ciepłowniczej do 6 tys. zł. Do kotła olejowego, elektrycznego miasto dopłaca 5 tys. zł. Aż 16 tys. zł można dostać na pompy ciepła wraz z fotowoltaiką, na same pompy do 10 tys. zł, a kocioł elektryczny z fotowoltaiką do 11 tys. zł.

W mieście działa też lokalny program osłonowy, który pozwala zrekompensować osobom o niskich dochodach zwiększenie kosztów ogrzewania z powodu wymiany "kopciucha" na nowe źródło grzewcze. Wsparcie dotyczy wyłącznie lokalu mieszkalnego, w którym nie wcześniej niż 25 lutego 2015 roku wymieniono piec. Maksymalna pomoc, na jaką właściciel może liczyć kwartalnie, w sezonie grzewczym wynosi 800 zł. Można o nią ubiegać się w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

Inną formą pomocy jest program "Czyste Powietrze", z którego można pozyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła grzewczego oraz na termomodernizację budynku. Więcej o programie można dowiedzieć się w punkcie konsultacyjno-informacyjnym, który działa w Urzędzie Miasta. Na spotkanie z konsultantem można umówić się pod numerem telefonów 503 572 966 lub 33 84 29 182. Punkt jest czynny w każdy wtorek w godzinach od 11 do 16 oraz w każdy czwartek w godzinach od 8 do 13. Szczegółowe informacje o dotacjach można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska UM - tel. 33 842 91 82.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto