Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim idzie w ślady Krakowa i po konsultacjach z Urzędem Marszałkowskim przyspiesza wprowadzenie uchwały antysmogowej [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Zakaz palenia węglem będzie obowiązywał od stycznia 2030 r.? O tym oświęcimscy radni zdecydują na najbliższej sesji w środę 28 kwietnia 2021 r.
Zakaz palenia węglem będzie obowiązywał od stycznia 2030 r.? O tym oświęcimscy radni zdecydują na najbliższej sesji w środę 28 kwietnia 2021 r. Oświęcimski i Chełmecki Alarm Smogowy
Walka ze smogiem rozpoczęła się w Małopolsce od przyjęcia tzw. uchwał antysmogowych dla Krakowa oraz całego województwa. Pionierska uchwała dla Krakowa, wprowadziła od 1 września 2019 r. zakaz ogrzewania paliwami stałymi - węglem i drewnem w stolicy Małopolski. Kolejne gminy zadeklarowały chęć wprowadzenia lokalnych uchwał antysmogowych, m.in. Skawina, Krzeszowice, Tarnów, Nowy Targ, Chrzanów i Oświęcim. W tym ostatnim już podczas styczniowej sesji Rada Miasta podjęła uchwałę intencyjną o wprowadzeniu zakazu palenia węglem w mieście po 2032 r. Po konsultacjach z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, zdecydowano się na opracowanie jednolitych zasad wprowadzania lokalnych przepisów ochrony powietrza, które mają skutecznie walczyć ze smogiem we wszystkich małopolskich gminach. Stąd zakaz palenia węglem w Oświęcimiu przesunięto na styczeń 2030 r. Ostatecznie zdecydują o tym radni na sesji w nadchodzącą środę 28 kwietnia 2021 r.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Antysmogowa uchwała intencyjna bardziej restrykcyjna dla oświęcimian

Oświęcimscy radni są w większości za wprowadzeniem w mieście zakazu palenia węglem. Uchwałę intencyjną w tej sprawie przyjęli pod koniec stycznia br. Dokument zakładał wyeliminowanie spalania paliw stałych  w Oświęcimiu po 2032 roku. W lutym przyjęta uchwała została przesłana do Zarządu Województwa Małopolskiego, a przed kilkunastoma dniami odbyło się spotkanie on-line z Urzędem Marszałkowskim w tej sprawie.

I nagle miasto obiegła wieść, że radni stworzyli antysmogowego bubla i uchwała intencyjna wylądowała w koszu.

- Nie jest prawdą, że marszałek odrzucił uchwałę

– informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Oświęcim. - Zaproponował jednak, aby samorządy, które chcą przyjąć uchwały zaostrzające przepisy w zakresie palenia węglem, ujednoliciły zapisy w kwestii granicznych dat dla obostrzeń. Stąd wypracowano ostateczne regulacje, które zostaną przyjęte przez radnych w poszczególnych gminach. W przypadku Oświęcimia uchwała będzie procedowana na kwietniowej sesji Rady Miasta. Potem dopiero uchwała intencyjna trafi do władz Małopolski – dodaje.

Kraków nie może być samotną wyspą w walce ze smogiem

Przed kilkoma tygodniami eksperci Europejskiego Centrum Czystego Powietrza ujawnili badania, z których wynika, że największy spadek zanieczyszczenia powietrza w latach 2010–2019 spośród kilkunastu dużych miast w Polsce nastąpił w Krakowie. Przyczyniła się do tego lokalna uchwała antysmogowa, wprowadzająca całkowity zakaz palenia węglem. Teraz czas na wdrożenie uchwały przez wszystkie małopolskie gminy, bo tylko tak można skutecznie walczyć ze smogiem.

Zmiany w zapisach proponowanej uchwały antysmogowej dla Oświęcimia

W projekcie uchwały zostały wymienione następujące daty:

  • od 1 stycznia 2022 r. zakaz eksploatacji nowych kotłów oraz miejscowych ogrzewaczy ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel (np. kominki, piece kaflowe, kuchenki),
  • od 1 stycznia 2030 r. zakaz eksploatacji istniejących kotłów oraz miejscowych ogrzewaczy ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel.

Zaproponowano, by od 1 stycznia 2023 r. obowiązywał całkowity zakaz spalania węgla w piecach pozaklasowych. Piece klasy 3 i 4 powinny zniknąć z krajobrazu miasta od 1 stycznia 2027 r., a kotły 5 klasy od 1 stycznia 2030 r.

Według szacunków do wymiany jest jeszcze 919 starych źródeł ciepła, które nie spełniają norm ekologicznych, w tym 685 kotłów pozaklasowych oraz 234 kotły klasy 3 i 4. Na ich wymianę w formie dopłat dla mieszkańców, miasto zabezpieczy do 2026 r. blisko 6,5 mln zł.

FLESZ - Już wiadomo. jest regionalizacja obostrzeń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto