Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Oświęcimiu przejął z początkiem roku Miejski Zakład Usług Komunalnych. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt w Oświęcimiu od 1 stycznia 2024 przejął Miejski Zakład Usług Komunalnych
Prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt w Oświęcimiu od 1 stycznia 2024 przejął Miejski Zakład Usług Komunalnych Archiwum Bogusław Kwiecień
Prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt w Oświęcimiu od 1 stycznia 2024 przejął Miejski Zakład Usług Komunalnych. Przedtem przez 13 lat placówkę przy ul. Kamieniec prowadził oświęcimski oddział Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Oświęcimiu jest czynne codziennie

Placówka jest czynna, od poniedziałku do niedzieli, w godzinach od 8 do 16. Osoby odwiedzające schronisko mogą to robić codziennie w godzinach od 13 do 15.30. Do schroniska na Kamieńcu przyjmowane są wyłącznie zwierzęta z terenu miasta po uprzednim zgłoszeniu przez odpowiednie służby.

- Aby uzgodnić sprawy bieżące, adopcje, zbiórki należy dzwonić pod numer 577 370 112 - informuje placówka.

W przypadku natomiast zauważenia w mieście błąkającego się psa czy kota lub zwierzę z wypadku komunikacyjnego należy powiadomić: Straż Miejską pod numerem telefonu 986 lub 33 842 92 12 ewentualnie Policję - tel. 997. Można też zadzwonić pod numer 112 lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego tel.33 844 89 80.

Przed objęciem placówki przez MZUK siedziba schroniska na Kamieńcu została poddana remontowi, który - jak podkreślił Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta Oświęcimia - obejmował m.in. przystosowanie jej nowych wymagań weterynaryjnych. Miasto przeznaczyło na ten cel ponad 300 tys. zł.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals w Oświęcimiu

Wcześniej przez blisko 13 lat schronisko w obiekcie, który był własnością miasta, prowadziło Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals w Oświęcimiu

Animalsi podkreślali, że koszty funkcjonowania schroniska związane z potrzebami zwierząt z roku na rok są coraz wyższe. Profesjonalna opieka weterynaryjna, utrzymanie obiektu, wynagrodzenia dla pracowników, zakup karmy są nieodzowne dla zapewnienia godziwego traktowania zwierząt. Według nich dotacja przyznana przez miasto była niewspółmierna do rosnących kosztów, a środki własne stowarzyszenia zaczęły być niewystarczające. W ub. roku dotacja wyniosła 186 tys. zł.

Do tego dochodzą problemy organizacyjne związane ze wspomnianymi coraz bardziej rygorystycznymi wymogami weterynaryjnymi i sanitarnymi w przypadku takich placówek, wynikającymi z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 2022 roku. Nowym przepisom nie odpowiadała m.in. wielkość kojców dla psów.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto